W grudniu 2009 zostały sfinalizowane prace nad prawdopodobnie pierwszym na świecie podręcznikiem multimedialnym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży romskiej. Jego podstawę stanowią książkowe wydania elementarzy „Miri szkoła” Karola Gierlińskiego oraz prace Adama Bartosza, Elżbiety Jakimik, Andrzeja Korony, Małgorzaty Różyckiej i Janusza Białkowskiego.
Podręcznik został stworzony w technologii flash i zapisany na CD. Korzystanie z niego jest proste, wymaga komputera, który nie musi posiadać wysokich parametrów technicznych. Menu główne umożliwia wejście do zasadniczych działów podręcznika, czyli „Elementarze” i „Baza wiedzy”, a także do działu „Muzyka”.
W części „Elementarze” można przeglądać wszystkie strony podręczników w dialekcie Polska Roma oraz Bergitka Roma, które w roku 2008 ukazały się w drukiem. Nowością są ćwiczenia – sprawdziany wiedzy „Poznajemy słowa” oraz „Liczymy”, opracowane oddzielnie dla każdego z tych dwóch dialektów.
Na dział „Baza wiedzy” składają się następujące materiały:
- 1. Amen Roma (autor: Adam Bartosz),
- 2. Historia w obrazkach (autorzy: Małgorzata Różycka i Janusz Balkowski, wersje w dialektach Polska Roma i Bergitka Roma oraz po polsku),
- 3. Profesje romskie (autor: Karol Parno Gierliński),
- 4. Kobiety romskie (autorzy: Karol Parno Gierliński i Elżbieta Alina Jakimik),
- 5. Baśnie (pięć baśni Jana Mirgi w wersjach polskich i Bergitka Roma, jedna baśń Karola Parno Gierlińskiego w dialekcie Polska Roma),
- 6. Elementy prawa (autor: Andrzej Korona),
- 7. Zasady pisowni (autor: Adam Bartosz),
- 8. Kultura romska – Monolit czy różnorodność? (autorka: Elżbieta Alina Jakimik),
- 9. Muzeum romskie w Tarnowie (galeria fotografii).
Autorem aplikacji oraz rozwiązań graficznych jest Jarosław Korona. Warstwę dźwiękową stanowi jedenaście utworów, wykonywanych przez Miklosza Deki Czureję i jego zespół. Zostały one dobrane w taki sposób, by w dużym skrócie ukazać kulturę muzyczną Romów z różnych krajów.